השנה זכיתי להשתתף בפרוייקט מיוחד. “פרוייקט מפלצתי”  הוא תרגום של פרוייקט מאנגליה שניסה לתקן את התפיסה החינוכית הישנה שמדכאת יצירתיות ומעודדת בעיקר שינון והעתקה.

בפרוייקט אמנים מובילים מפרשים ומפתחים את הסגנון הציורי והדימויון של ילדים וכך נותנים להם רוח גבית להמשיך ליצור ולהשתמש בדימיון. הבחירה במפלצות היא מכוונת, כי בדרך כלל מפלצות הם משהו ששייך ל”עולם” הילדים והמבוגרים נוטים להתייחס אליו בזלזול.

בפרוייקט הזה היוצרים מאמינים לסיפור המסופר – לא משנה מהו ובונים על פיו יצירה חדשה. חלק מהיצירות נעשו באיור חלק במחשב בפיסול וכו’.

מאד אהבתי את הפרוייקט המקורי, לכן כששמעתי שאורי ואביטל מרימים פרוייקט דומה בארץ(בבית הספר בן גוריון בבת-ים) מיד שלחתי הודעה למארגנים וחיכיתי בציפייה. לבסוף קיבלתי מייל שמודיע לי חגיגית שקיבלתי את המפלצת של לאון ה-3.

אביטל ואורי צרפו גם מכתב שמסביר קצת על הפרוייקט:

מי אנחנו?

היי ☺
קוראים לנו אביטל ואורי ואנו מורים לשפה בבית הספר היסודי בן גוריון בבת ים. נתקלנו ברעיון לפרויקט באינטרנט (תודות למיכל נינבורג הנפלאה) וחשבנו איך אפשר למנף רעיון יצירתי ומקסים לטובת הנאת והנעת התלמידים לפתח את כישורי הכתיבה, היצירתיות והדמיון שלהם.

בכמה מילים על הפרויקט

כל ילד מדמיין, כותב ויוצר מפלצת אישית משלו. הוא בונה, על הנייר, עולם שלם לדמות שייצר- אפיון דמות, תחביבים, מקום מגורים, משפחה. בסופו של דבר הילד מצייר את המפלצת על פי המאפיינים שהמציא. לאחר מכן הדמות עוברת לידיים של אמן/צייר/מעצב שנותן פרשנות משלו למפלצת.

הרעיון החינוכי –

1. פיתוח החשיבה היצירתית ועולם הדמיון של הילד – פעמים רבות מערכת החינוך וצורת הלמידה מגבילה ומכשילה חשיבה מחוץ לקופסא. אנחנו רוצים להעניק לילדים הזדמנות להיות יצירתיים, שונים, מצחיקים. לנצל את המקוריות והתמימות שטמונות בהם.
2. פיתוח כישורי שפה – לדרבן את הילדים לכתוב דרך נושא הקרוב לעולמם, למידה על אפיון דמות והעשרת עולם התוכן והמושגים של הילדים.
3. יצירת דיאלוג רגשי בין המורים לתלמיד דרך “המפלצת” האישית של כל ילד – הדמויות אותן המציאו הילדים מאפשרות להם להוציא החוצה דברים וקשיים שלא מדוברים במסגרת של שיחה רגילה.
4. תחושת מסוגלות וחווית הצלחה – הילד מקבל בסופו של התהליך תוצר יפיפה, תוצאה של מוחו הקודח ועולמו הפנימי.

המפלצת

המפלצת של לאון

המפלצת של לאון

המפלצת של לאון – רובוט, ריקי (בת)

מקום מגורים: ישראל

אפיון חיצוני: קרניים, גבוהה, מרובעת

אפיון פנימי: שומרת על איכול הסביבה, חכמה, חזקה, יפה מוצלחת, חרוצה, אכפתית.

קצת מתהליך העבודה

מן הסתם תאור המפלצת החביבה של לאון והאיור עצמו הזכירו לי את המפלצת של מיאזקי ו”ענק הברזל“.  לאחר כמה סקיצות זריזות בעפרון, החלטתי שבגלל המאפיין ה”ריבועי” יהיה לי יותר קל להמשיך על סמך מידול זריז בתוכנת הדמיה(על בסיס הסקיצה בעפרון).

והתוצאה הסופית

robotriki_3s

Final Version

התערוכה תהיה פתוחה בין ה 7-9.11. (ערב הפתיחה סגור למאיירים ולמשפחות הילדים בלבד.)

הנה הארוע בפייסבוק!